World Bank Scholarship recipients have been selected.

Accepted MSc Applicants for Railway Engineering (Civil Infrastructure)

No. Name Sex Nationality School. Type
1 Dancan Mwangi M Kenyan A
2 Mahamoud Ahmed Muhumed M Somalian A
3 Chernet Getaneh Tebabal M Ethiopian B
4 Biniyam Ayele Dejene M Ethiopian B
5 Mollalign Yizengaw Mebrat M Ethiopian C
6 Milki Feyissa Lemma F Ethiopian B
7 Sitotaw Alemu Asmare M Ethiopian D
8 Getnet Worku Molla M Ethiopian D
9 Nigusie Tsehay Demeke M Ethiopian D
10 Sultan Demissie Sheksrij M Ethiopian D
11 Ayantu Mitku Dabessa F Ethiopian B
12 Mwesige Bakole Deogracius M Ugandan A
13 Abebe Getamesay Mulu M Ethiopian C
14 Kalkidan Atrsaw Tibebu F Ethiopian B
15 Aregay Fkadu Kebede M Ethiopian C
16 Zzigwa Marvin M Ugandan A
17 Ndabamenye Theogene M Rwandan A
18 Nigist Abera Gashaw F Ethiopian C
19 Haimanot Gashaw Alehegne F Ethiopian C
20 Netsanet Alemu Dadi F Ethiopian C
21 Adenew Getachew Hailu M Ethiopian C
22 Mwine Musa M Ugandan A
23 Kawiso Benard M Ugandan A
24 Kiwanuka Moses M Ugandan A
25 Wantono Francis M Ugandan A
26 Obella Solomon Oode M Ugandan C
27 Kamoga Collins M Ugandan C
28 Yohannes Mulu Birhan M Ethiopian C
29 Nuhamin Gezehagne Assefa F Ethiopian C
30 Arkan Tesfu Weldemichael M Eritrean A
31 Kajubi Enock M Ugandan A
32 Abdlemalik Mohammed Suleiman M Ethiopian C
33 Joy Kirinda F Ugandan A
34 Niwamanya John Chrysostom M Ugandan C
35 Miliyon Fikre Asfaw M Ethiopian C
36 Nyakana Ivan M Ugandan C
37 Aguti Josephine F Ugandan A
38 Christine Nyakona F Ugandan A
39 Kaumbwa Hilda F Zambian A
40 Sikakena Namutula Veronica F Zambian A

Accepted MSc Applicants for Railway Engineering (Rolling Stock) 2017

No. Name Sex Nationality Schol.Type
1 Wassie Tesfaslassie Hagos M Ethiopian B
2 Yihunie Mognhod Bezzie M Ethiopian B
3 Abebayehu Teklye Begashaw M Ethiopian B
4 Kisitu Deogratius M Ugandan A
5 Enyew Melesse Agaje M Ethiopian B
6 Ashenafi Belihu Tadesse M Ethiopian C
7 Meles Kiros Hantal M Ethiopian C
8 Dejenie Wletaw Kebede M Ethiopian C
9 Haile Moges Tessema M Ethiopian C
10 Misrak Altaye Tefera F Ethiopian B
11 Fasika Erkyhun Marew M Ethiopian C
12 Winta Assefa Bekele M Ethiopian C
13 Selemon Gebru Abrha M Ethiopian D
14 Tewodros Gamea Workachew M Ethiopian D
15 Eniyew Eskezia Tiguh M Ethiopian C
16 Osbert Matsiko M Ugandan A
17 Akello Fiona Mercy F Ugandan A
18 Biruh Tesfamichael Alemu M Ethiopian D
19 Tilahun Addimas Zewdie M Ethiopian D
20 Desalegn Taye Kebede M Ethiopian C
21 Sileamlak Ayenew Assefa M Ethiopian D
22 Usman Hasen Umer M Ethiopian D
23 Yared Seyoum Debele M Ethiopian D
24 Tsehay Berhanu Kumma F Ethiopian C
25 Esubalew Damenu Beyene M Ethiopian D
26 Wakuma Guta Dida M Ethiopian C
27 Zelalem Wudu Addis M Ethiopian D
28 Alemayehu Ameha Mengesha M Ethiopian C
29 Tamukedde Maurice M Ugandan C
30 Bizimungu Gaspard M Rwandan A
31 Shimelis Amsalu Shiferaw M Ethiopian C
32 Lubaale Solomon Azarius M Ugandan A
33 Daniel Liyew Tarekegn M Ethiopian C
34 Geoffrey Munaba M Ugandan C
35 Catherine Atuheise F Ugandan A
36 Zainah Namayanja F Ugandan A
37 Turabimana Pacifique M Rwandan A
38 Nakyanja Philomera F Ugandan A
39 Musoba Aaron M Ugandan C
40 Remmie Kimanje F Ugandan C

Accepted PhD Applicants for Railway Engineering (Civil Infrastructure) 2017

No. Name Sex Nationality Sch. Type
1 Ashenafi Wondimu Tekolla M Ethiopian C
2 Daniel Hailemichael Wordofa M Ethiopian C
3 Angella Lekea F Ugandan A
4 Fitsum Tsegaye Chaka M Ethiopian C
5 Mruts Gebreegziabher Asgedom M Ethiopian B
6 Ntakiyemungu Mathieu M Rwandan A
7 Samson Bekele Wordofa M Ethiopian C

PhD Applicants for Railway Engineering (Traction and Train Control) 2017

No. Name Sex Nationality School. Type
1 Asegid Belay Kebede M Ethiopian C
2 Shimelis Atile Assefa M Ethiopian C
3 Welday Gerezgiher Berhe M Ethiopian B
4 Hailay Gebrehiwet Hishe M Ethiopian C
5 Alula Mebratu Kumelit M Ethiopian B
6 Teklebrhan Aregawi Weldegebreal M Ethiopian B
7 Menore Tekeba Mengistu M Ethiopian C

Accepted PhD Applicants for Railway Engineering (Rolling Stock) 2017

No. Name Sex School. Type
1 Arnold Taremwa M A
2 Tesfaye Gashaw Gete M B
3 Belay Jibat Abetu M B
4 Ruhama Minwuyelet Getahun F B
5 Kajela Temesgen Deressa M B
6 Hewan Getachew Yenealem F C
7 Samrawit Abubeker Mohammed F

C