Shortlisted Candidates for MSc. & PhD in Railway Engineering 2018/19 A.Y

The African Railway Center of Excellence (ARCE) is one of the world Bank Center of Excellence in Eastern and Southern Africa.  Currently, ARCE is working with National, Regional and International Academic institutions and railway industries to achieve excellence in education, research and consultancy activities.  ARCE has announced on its Facebook Page and website for applicants in MSc for Railway Engineering starting from June 5th to July 5th   2018. The Center has received more than 2000 applicants who have graduates from All over African Nations.

The Center consider the following criteria used to select among applicants:

  1. Academic Performance (CGPA)
  2. Work Experience
  3. Gender
  4. Higher Education Institutions
  5. Potential of Institution Starting Railway Programs, and
  6. Regional Students

Notice:-

  1. All Students should apply through the university website based on the requirements of the registrar.
  2. Regional students should submit authenticated document by their respective foreign minister  to the university registrar.
  3. Selected applicant who work at higher institution should submit additional support letter from the institute.
  4. Applicants currently enrolled as a PG student in any higher institution are not illegible for this program, if found, they will be automatically dismissed from the program.
  5. The date of formal application period to the university registrar office will be announced soon.

  • 1st round Shortlisted for MSc. in Civil Infrastructure
No. Family Name Given Name Sex Citizenship Program Remark
1 Teferi Firomsa M Ethiopian MSc-CI Accepted
2 AYALEW BISRAT M Ethiopia MSc CI Accepted
3 ASFAW BELAY BIRHANU M Ethiopia MSc CI Accepted
4 Belete Thomas M Ethiopian MSc CI Accepted
5 Bihon Amanuel Abraha M Ethiopian MSc CI Accepted
6 Abey Lulie Bahiru M Ethiopian MSc CI Accepted
7 Negash Fitsum Muley M Ethiopian MSc CI Accepted
8 Mahmud Awol Mohammed M Ethiopian MSc CI Accepted
9 Minale Lemenew M Ethiopian MSc-CI Accepted
10 Benti Hika M Ethiopian MSc-CI Accepted
11 Getie Atalay M Ethiopian MSc CI Reserved
12 Birhanu Radie Yadergal M Ethiopian MSc CI Reserved
13 Lema Tesfaye M Ethiopian MSc CI Reserved
14 Teykew Gedamu M Ethiopian MSc-CI Reserved
15 Tesfaye Tibebu M Ethiopian MSc CI Reserved
16 Mitiku Bezabih Anteneh M Ethiopian MSc CI Reserved
17 Teklay Helen F Ethiopian MSc-CI Accepted
18 Tesfaye Wotango Simiret F Ethiopian MscCL Accepted
19 Belete Hirut F Ethiopian MSc-CI Accepted
20 Haile Merga Yerosan F Ethiopian MSc CI Accepted
21 Misiker Melaknesh F Ethiopian MSc-CI Accepted
22 Azene Mekdes F Ethiopian MSc-CI Reserved
23 Asefa Alem F Ethiopian MscCL Reserved
24 Moges Eskedar F Ethiopian MSc-CI Reserved
25 TEWELDE DESTA KIFLEMARIAM M Eritirian MSc CI Accepted
26 Solihu Hbeeb M Nigerian MscCL Accepted
27 Shirdan Hassan Bashir M Somali MSc CI Accepted
28 Kabange Aisha F Tanzanian MscinCL Accepted
29 Mugula Julius M Ugandan MSc CI Accepted
30 DUSHIMMANA CYRILLE M RWANDAN MSc CI Accepted

 

  • 1st round Shortlisted for MSc. in Traction and Train Control
No. Family Name Given Name Sex Citizenship Applying For Program Remark
1 Temalow Seife Gebresilassie M Ethiopian MscTTC Accepted
2 Ayinalem Giday M Ethiopian MSc-TTC Accepted
3 Nigus Berhe Hailay M Ethiopian MSc TTC Accepted
4 Hailu Tamiru Molla M Ethiopian MSc TTC Accepted
5 Tola Kebede Nanecha M Ethiopian MSc TTC Accepted
6 Mekonnen Getasew M Ethiopian MSc-TTC Accepted
7 Temsgen Zelalem Nega M Ethiopian MSc TTC Accepted
8 Molla Abebaw M Ethiopian MSc-TTC Accepted
9 Kebedew Haftamu Mekonen M Ethiopian MSc TTC Accepted
10 Zemenu Tayachew M Ethiopian MSc TTC Accepted
11 Jira Dechasa Misgana M Ethiopian MSc TTC Accepted
12 Getaneh Bezabhe Pawulos M Ethiopian MSc TTC Reserved
13 Gebrekidan Gebremedhin M Ethiopian MSc-TTC Reserved
14 Terefe Tessema Tariku M Ethiopian MSc TTC Reserved
15 BEYENE DANIEL ABEBE M Ethiopia MSc TTC Reserved
16 Deress Assefa Zinabu M Ethiopian MSc TTC Reserved
17 Berhe Aberash F Ethiopian MSc-TTC Accepted
18 Tegene Tarikua Taye F Ethiopian MSc TTC Accepted
19 Tefera Emebet F Ethiopian MscTTC Accepted
20 Tegenu Elsabet F Ethiopian MscTTC Accepted
21 TILAHUN TEREFE BEZAWIT F Ethiopia MSc TTC Accepted
22 Gelaw Mastewal F Ethiopian MSc-TTC Reserved
23 Assefachew Genet F Ethiopian MSc-TTC Reserved
24 Tarekedn Mihret F Ethiopian MSc-TTC Reserved
25 Tarekegn Mihret F Ethiopian MSc-TTC Reserved
26 Cudjoe Samuel M Ghanaian MscTTC Accepted
27 Emosairue Onoriode M Nigerian MSc TTC Accepted
28 Nkurunziza Jean Marie Vianney M Rwandan MSc TTC Accepted
29 Mohammed Balla Bashir Babikir M Sudanese MSc TTC Accepted
30 Kajubu John M Ugandan MSc TTC Accepted
31 Omondi Frederic M Kenyan MSc-TTC Accepted

 

 

  • 1st round Shortlisted for MSc. in Rolling Stock
No. Family Name Given Name Sex Citizenship Applying For Program Remark
1 Eneyew Yaregal M Ethiopian MSc RS Accepted
2 Kassie Tedla Ababu M Ethiopian MSc RS Accepted
3 BELAY DANIEL ZEWDE M Ethiopia MSc RS Accepted
4 Wollele Biadgelegn Muluken M Ethiopian MSc Rs Accepted
5 Mengistu Meseret M Ethiopian MSc-RS Accepted
6 Gebreslassie Gebrehans Kahsu M Ethiopian MSc Rs Accepted
7 Merga Geleta M Ethiopian MSc-RS Accepted
8 Abera Eshetu Mulugeta M Ethiopian MSc Rs Accepted
9 Tefera Ermias M Ethiopian MSc-RS Accepted
10 Hussen Abbey M Ethiopian MSc-RS Accepted
11 Kebebew Ejara Biniam M Ethiopian MSc Rs Accepted
12 Mamo Lema M Ethiopian MSc-RS Accepted
13 Solomon Henok M Ethiopian MSc-RS Reserved
14 Abay Amare Adihena M Ethiopian MSc RS Reserved
15 Solomon Yohannis M Ethiopian MSc RS Reserved
16 DESISSA KUMSA DAWIT M Ethiopia MSc RS Reserved
17 Addisu Hailemichael Solomon M Ethiopian MSc RS Reserved
18 Yohannes Gondalo Tamirat M Ethiopian MSc RS Reserved
19 Adoh Lucky M Nigerian MSc-RS Accepted
20 Kizanye Stel1a F Ugandan MSc-RS Accepted
21 Mutswatiwa Lovejoy M Zimbabwean MSc-RS Accepted
22 Nyangassa Faraja M Tanzanian MSc-RS Accepted
23 Masabo Venuste M Rwandan MSc-RS Accepted
24 Mashio Maxwell M Ghanaian MSc-RS Accepted
25 Koshana Liya F Ethiopian MSc-RS Accepted
26 Getie Tsige F Ethiopian MSc Rs Accepted
27 Dereje Shewakena Tihitina F Ethiopian MSc RS Accepted
28 Sima Honey F Ethiopian MSc-RS Accepted
29 Geta Gensa Tseganesh F Ethiopian MSc Rs Accepted
30 Difabachew Lemlem F Ethiopian MSc-RS Reserved
31 Tesfahunegn Temegnu Tsegaye F Ethiopian MSc RS Reserved
32 Wagaye Admassie Waganesh F Ethiopian MSc RS Reserved

 

  • Shortlisted for MSc. in RS, CI & TTC with MoE, DAAD and IUECA
No. Family Name Given Name Sex Citizenship Applying For Program Remark
1 Debele Abera Mulugeta M Ethiopian MSc CI Accepted with DAAD
2 GURMESA BRUK TEKALGNE M Ethiopia MSc TTC Accepted with DAAD
3 Disasa Fetene M Ethiopian MSc-RS Accepted with DAAD
4 Gebreegziabher Berihu Hailu M Ethiopian MSc TTC Accepted with DAAD
5 Niringiyimana Egide M Rwandan MSc-RS Accepted with DAAD
6  Chelangat Cyrus M Ugandan MSc CI Accepted with DAAD
7 Tadesse Gebreyesus Tsegay M Ethiopian MSc RS Accepted with MoE
8 Woldie Kidist Tadesse F Ethiopian MSc-CI Accepted with MoE
9 Teshome Kidist Kefyalew F Ethiopian MSc-CI Accepted with MoE
10 Ange Ingabire Marie F RWANDAN MSc CI Accepted with IUCEA
11 Odette Manirambona F Rwandan MSc-TTC Accepted with IUCEA
12 Ineza Marie Aimee F Rwandan MSc-TTC Accepted with IUCEA
13 Pascasie Ishimwe F Rwandan MSc-RS Accepted with IUCEA

 

  • 1st round Shortlisted for PhD in Railway Engineering
No. Family Name Given Name Sex Citizenship Applying For Program Remark
1 Agizie Zewdie Moges M Ethiopian PhD-CI Accepted
2 Bedada Fikru M Ethiopian PhD-CI Accepted
3 Zewde Lidia F Ethiopian PhD-TTC Accepted
4 Abebe Abiy M Ethiopian PhD-RS Accepted
5 Berhanu Salih M Ethiopian PhD-RS Reserved